Kατηγορίες

Έναρξη διαδικασίας υποβολής αιτήσεων συμμετοχής στις Εξετάσεις Πιστοποίησης του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π – Αιτήσεις από 24 Νοεμβρίου έως 20 Δεκεμβρίου 2022

ΑΙΤΗΣΕΙΣ – ΤΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ – ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ – ΧΡΟΝΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ
Α. Δικαίωμα συμμετοχής – Χρόνος – Τόπος Υποβολής Αιτήσεων και Δικαιολογητικών:
1. Δικαίωμα συμμετοχής στις Εξετάσεις Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης αποφοίτων Ι.Ε.Κ./Σ.Ε.Κ. 1ης περιόδου
2022 έχουν:
1.α Απόφοιτοι των ειδικοτήτων Ι.Ε.Κ του Ν. 2009/1992 («παλαιού τύπου), οι οποίοι έλαβαν την προβλεπόμενη Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης (Β.Ε.Κ.).
Στις Βεβαιώσεις Επαγγελματικής Κατάρτισης (Β.Ε.Κ.) που κατέχουν οι απόφοιτοι των εν λόγω ειδικοτήτων θα πρέπει να γίνεται μνεία σε πρόγραμμα κατάρτισης «συνολικής διάρκειας έως τεσσάρων (4) εξαμήνων» και να υπάρχει αναφορά στην παράγραφο δ του άρθρου 6 του Ν.2009/1992.
1.β. Απόφοιτοι των ειδικοτήτων του Ν. 4186/2013 («νέου τύπου»), για τις οποίες έχει αναπτυχθεί Οδηγός Σπουδών και Κατάλογος Ερωτήσεων (Τράπεζα Θεμάτων) από τη Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης και Διά Βίου Μάθησης, οι οποίοι έλαβαν την προβλεπόμενη Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης (Β.Ε.Κ.).
Στις Βεβαιώσεις Επαγγελματικής Κατάρτισης (Β.Ε.Κ.) που κατέχουν οι απόφοιτοι των εν λόγω ειδικοτήτων θα πρέπει γίνεται μνεία σε πρόγραμμα κατάρτισης «συνολική διάρκειας πέντε (5) εξαμήνων, συμπεριλαμβανομένης και της εξαμηνιαίας Πρακτικής Άσκησης ή της Μαθητείας» και να υπάρχει αναφορά στον Ν.4186/2013.

2. Οι παραπάνω απόφοιτοι Δημοσίων και Ιδιωτικών Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) και Σχολών Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.) όλης της χώρας,

Από 24 Νοεμβρίου έως 20 Δεκεμβρίου 2022

υποβάλλουν Αίτηση ηλεκτρονικά, σύμφωνα με τις αναλυτικές οδηγίες που αναγράφονται στον «Οδηγό Υποβολής», ο οποίος, σε συνέχεια της παρούσας
απόφασης, αναρτάται στον ιστότοπο του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. Ειδικότερα:
2.1. Όλοι οι υποψήφιοι του άρθρου 1 της παρούσας, αρχικά θα πρέπει να προβούν στα απαραίτητα βήματα ως ακολούθως :
α) Εγγραφή στο ηλεκτρονικό Μητρώο Υποψηφίων του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας http://pistop.eoppep.gr/
β) Καταβολή των αναλογούντων εξετάστρων, μέσω της εφαρμογής e-Πληρωμές,
γ) Συμπλήρωση και υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης πιστοποίησης. μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας http://pistop.eoppep.gr/
2.2 Οι υποψήφιοι που έχουν ολοκληρώσει τα παραπάνω βήματα υποβάλουν στο ηλ. πρωτόκολλο του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. με τους κωδικούς taxisnet .
α) τον αριθμό αίτησης και
β) τα σκαναρισμένα δικαιολογητικά
επιλέγοντας την κατηγορία «ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΙΣΟΤΙΜΙΩΝ» και θέμα «ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΕΠΑΛ, ΨΥΚΤΙΚΟΙ)» αναγράφοντας στην περιγραφή τα κάτωθι: «Εξετάσεις Ι.Ε.Κ. – Σ.Ε.Κ.», ΑΦΜ Υποψηφίου, Ονοματεπώνυμο Υποψηφίου»
Όλα τα δικαιολογητικά επισυνάπτονται υποχρεωτικά σε μορφή αρχείου pdf.
Τελευταία ημέρα κατάθεσης εξετάστρων μέσω της εφαρμογής e-Πληρωμές ορίζεται η Παρασκευή 02/12/2022.

Διαβάστε αναλυτικά την απόφαση του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. πατώντας ΕΔΩ